Ekologiški produktai – sparčiausiai besivystanti maisto rinka

Ekologiškų produktų rinka – pakankamai naujas reiškinys Lietuvoje, tačiau tai yra viena labiausiai augančių produktų rinkų Europoje (žiūrėti lentelę apačioje). Ekologinės gyvulininkystės produktai gaminami iš mėsinių gyvūnų, kurie nuo gimimo arba išsiritimo visą gyvenimo ciklą yra auginami ekologiniuose ūkiuose ir šeriami tik ekologiškais pašarais. Ekologinė gamyba apima geriausią aplinkosaugos praktiką, didelę biologinę įvairovę, gamtos išteklių išsaugojimą, aukštų gyvūnų gerovės standartų taikymą ir gamybos būdą, atsižvelgiant į tam tikrų vartotojų teikiamą pirmenybę produktams, pagamintiems naudojant natūralias medžiagas ir procesus. Ekologinės gamybos metodas vaidina dvigubą vaidmenį visuomenėje: sukuriama specifinė rinka, tenkinanti vartotojų paklausą ekologiškiems produktams, tuo pačiu teikiant naudą visuomenei, prisidedant prie aplinkos apsaugos bei gyvūnų gerovės.

Ekologinė gamyba – žingsnis į ateitį ar į praeitį?

Prieš išsivystant pramonės industrijai, augalininkystė, gyvulininkystė ir kitos žemės ūkio sritys naudojo tik natūralios kilmės priemones. Auganti pramonė pamažu užpildė visas rinkas ir pradėjo skverbtis į žemės ūkį – integruotos naujos žmogaus darbą keičiančios technologijos, pradėtos naudoti sintetinės cheminės medžiagos (trąšos, pašarai, maisto produktų ingredientai ir kt.). Visos šios priemonės yra skirtos žemės ūkio sektoriaus našumui padidinti – išgauti kuo daugiau produkcijos per trumpą laiką, naudojant minimalius kaštus (žmogaus darbo, gamtinių išteklių ir kitus). Žemės ūkių apimtys neabejotinai išaugo, tačiau ką šis industrinis lūžis reiškia paprastam vartotojui? Sintetinių medžiagų naudojimas žemės ūkyje didina aplinkos ir tiekiamų produktų užterštumą. Didėjantis šiuolaikinės visuomenės susirūpinimas sveikata ir visos ekosistemos būkle sudaro sąlygas vystytis naujai rinkai, kuri naudoja ekologinę gamybą ir tiekia ekologiškus produktus.

Ekologiškų produktų rinkos perpektyvos Lietuvoje

Augant vartotojų perkamajai galiai Lietuvoje ir visame pasaulyje, atsiranda palankios galimybės atsirasti ekologinės gamybos nišoms, įprastai pasižyminčioms aukštesne, nei chemizuotų ūkių produktų, kaina. Didėjantis vartotojų sąmoningumas renkantis prekes ir sveikesnių maisto produktų poreikis taip pat sudaro palankias sąlygas ekologiškų produktų sektoriaus plėtrai. „Ekologinio ūkininkavimo perspektyvos Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, yra didelės: mūsų šalyje kasmet auga susidomėjimas ekologine žemdirbyste, kuri lemia palankią ir darnią ekonominę, socialinę, gamtinę aplinką. Vis garsiau kalbama, kad ekologinis žemės ūkis yra alternatyva tradiciniam ūkininkavimui. 2004 m. Lietuvai įstojus Į Europos Sąjungą, vis daugiau šalies ūkio valdytojų ėmė rinktis ekologišką ūkininkavimo būdą, kuris pagrįstas aplinkai palankiomis technologijomis, užtikrinančiomis aukštos kokybės maisto produktų gamybą.”, – skelbia vienintelė sertifikatus ekologijai išduodanti įstaiga Lietuvoje „Ekoagros“.

Ekologinis ūkininkavimas, lyginant su tradiciniu, yra žymiai sudėtingesnis, reikalaujantis daugiau žinių, laiko, rankų darbo. Nepaisant šio tipo ūkininkavimo sudėtingumo, „vis daugiau žemdirbių nusprendžia ūkininkauti ekologiškai tampa vis atsakingesni ir siekia pirkėjui pasiūlyti švarioje ir saugioje aplinkoje be mineralinių trąšų ir sintetinių priemonių išaugintą produktą“ („Ekoagros“).

Share on
next post